Timur Selçuk hayatını kaybetti

Zaman Makinası|

Usta piyanist ve besteci Timur Selçuk yetmiş dört yaşında hayata veda etti. Sanatçının geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını kaybettiği açıklandı.

Timur Selçuk, Türk Sanat Müziği bestecisi Münir Nurettin Selçuk ve tiyatro sanatçısı Şehime Erton çiftinin oğlu olarak 2 Temmuz ’46 tarihinde dünyaya gözleri açtı. Beş yaşında piyano çalmaya başladı. Yedi yaşındayken ilk konserini verdi. 

Galatasaray Lisesi mezunu olan Selçuk, çalışmalarına İstanbul Belediye Konservatuvarı piyano bölümünde de devam etti. Müzisyen bundan iki yıl önce, 2018 yılında ellinci sanat yılını kutlamıştı. Selçuk ayrıca 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştı.

1970’lerin ortasına kadar Paris’te sanat çalışmalarını sürdüren Timur Selçuk 1975 yılında Türkiye’ye dönüş yaptı. Ayrılanlar İçin, Sen Nerdesin, Beyaz Güvercin ya da İspanyol Meyhanesi gibi parçaları bu dönemde üretti. Ümit Yaşar Oğuzcan, Orhan Veli, Attilâ İlhan ve Nâzım Hikmet’in şiirlerinden bestelediği şarkıları seslendirdi ve 1976’da İstanbul Oda Orkestrası ile kendi öğrencilerini yetiştirdiği Çağdaş Müzik Merkezi’ni kurdu. 

Ülke müzik yaşamına çok değerli katkılar sunan Timur Selçuk’un cenazesi bugün öğle namazı sonrası Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedilecek.

Comments are closed.