Tiyatro sanatçısı Turgay Yıldız hayatını kaybetti

Göz|

Son dönemde ülke gündemine dair yayımladığı kısa videolarla dikkat çeken tiyatro sanatçısı Turgay Yıldız elli altı yaşında hayata veda etti. 

Yıldız bundan kısa süre önce kalp rahatsızlığı yaşamış ve hastanede tedavi altına alınmıştı. Sanatçının vefat haberini oyuncu Levent Üzümcü sosyal medya aracılığıyla “Çok üzgünüm… yolun ışık olsun kardeşim” notuyla paylaştı.

3 Mart 1965 tarihinde Ankara’da dünyaya gelen Yıldız ilk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. 1986-87 öğretim yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro bölümünden mezun oldu. Turgay Yıldız, çeşitli tiyatrolarda oyuncu olarak görev aldı. TRT Ankara Televizyonu’nda metin yazarlığı, oyunculuk, program sunuculuğu gibi görevler üstlendi.

1994-1999 yılları arasında Nargile Kahvesi, Sabah Kahvesi, Bizim Bakkal, Akşam Tıraşı, Düm Teke Tek adlı programların yapımcılığını ve Bahadır Tokmak ile sunuculuğunu yaptı. Aynı kanalda Şeytan Bunun Neresinde isimli müzik programı sundu.

1997 yılında Sonradan Görmeler adlı dizide oyunculuk yaptı ve ayTeber ile Muteber’ adlı haftalık kabare programının yazarlık ve oyunculuğunu üstlendi.

TRT Ankara Radyosu’nun hazırladığı Hafta Sonu programında parodi yazarı ve seslendirme sanatçısı olarak görev aldı. İstanbul Şehir Tiyatroları’nda ve Ankara Devlet Tiyatroları’nda çalıştı. 2013-14 tiyatro sezonunda Alaaddin’in Sihirli Lambası adlı oyunu Erzurum Devlet Tiyatrosu tarafından sergilendi.

Comments are closed.