Tool – Fear Inoculum

Albüm Kritik|

Tool progressive metal seven dinleyicilerin tabusu haline gelmiş olan bir grup. Her grubun hayranları olmakla beraber işi holiganlığa döküp aşırı tepki veren dinleyiciler de mevcut. Öyle ki grubun davulcusu Danney Carey, frontman Maynyard James Keenan’ın Fear Innoculum’un hazırlanma sürecinde ölümle tehdit edildiğini açıkladı. Uğruna ölüm tehditleri savrulan ve on üç yılın ardından dinleyiciyle buluşan ve basitçe “korku aşısı” anlamına gelen Fear Inoculum’u yakından inceliyoruz.

Fear Inoculum’un CD versiyonu yedi parçadan oluşuyor. Dijital versiyonunun çalma listesinde ise on parça mevcut. Ayrıca bu dijital versiyon bir saat yirmi altı dakikalık süresi ile bugüne kadar kaydedilmiş en uzun Tool albümü olma özelliğini taşıyor. Dijital versiyonunu ilk etapta dinlediğimde albüm beni arafta bir yerde bıraktı. Albümün çalma listesi 7empest, Pneuma ve Fear Inoculum’dan ibaret olsaydı kendi adıma pek itiraz etmezdim. Maynyard James Keenan, BBC Radio 1’deki bir programda albümle ilgili olarak konuşurken yaratım sürecinde albümün kabul edilmeme korkusundan ve yeterince iyi olamama korkusundan bahsetmişti ve cümlelerini de “Bu hasar verici olabilir” diye sonlandırmıştı. Daha iyisi hatta en iyisi olma paranoyası da albümün bütünlüğüne baktığınızda albüme faydadan çok zarar vermiş gözüküyor. Bu da kapanış şarkısı olan ve albümün artık deneyselliğin dibine vurduğu an olan Mockingbeat ile buruk bir tat bırakıyor. 7empest’e ise ayrıca değinmek gerekiyor. Açılış şarkısından itibaren sessiz ve derinden ilerleyen albümün sakinliği 7empest’in ilk doksan saniyesinden sonra birden bire sertleşiyor ve eski Ænima ve Undertow günlerini hatırlatıyor. Chocolate Chip Trip ise elektronik müzik unsurlarının sert davul ritimleri ile harmanlanmış hali. Frank Herbert’in Dune serisinde geçen Litany Against Fear’a (Korku duası)* atıf yaptıkları Litanie Contre la Peur ise bu albümün geçiş şarkıları özelindeki en deneysel işi. Sinir bozucu statik bir sesle başlayıp daha sonra seslerin dalgalanmasıyla devam eden tuhaf bir çalışma. Albümün geneline baktığınızda üzerinde fazla çalışılmış olduğunu hissettiriyor. Lakin bu fazla çalışma albümün ahengini bozuyor. 

*Litany Against Fear (Korku duası), Bene Gesserit’lerin Dune serisi boyunca zihinlerini odaklamak ve tehlike zamanlarında kendilerini sakinleştirmek için kullandıkları bir tür duadır.

Comments are closed.