“True Detective sayesinde İstanbul’da hayranlarım var”

Röportaj|

True Detective projesinden önce iki uzunçalar yayımlamıştı Lera Lynn. Arzu ettiği patlamanın belki de daha fazlasını bu projeyle beraber elde ettikten sonra üzerine koyarak yol almaya devam etti. Yeni single Dark Horse ise bunun ispatı niteliğinde bir çalışma. Lera Lynn ile 12 Kasım’daki İstanbul konseri öncesinde konuştuk.

İstanbul’dan merhaba. Lera Lynn bir gününü nasıl geçiriyor?

Her gün benim için farklı. Bazı günlerim turneyle ve seyahatle geçiyor. Diğer günlerim stüdyo kaydında ve izole bir şekilde şarkı sözü yazarak geçiyor. Bazı günlerim ise başkalarıyla iletişim kurarak geçiyor. Turneye çıktığımızda günün erken saatlerinde konser vereceğimiz şehre varmakla, mekâna geçtiğimizde donanımları ayarlamakla, enstrümanları ve ses dengesini kontrol etmekle ve çalma listesi hazırlamakla geçiyor. Sonrasında konser için giyinip ısınma turlarına başlayabiliyorum. Gösteriden sonra ise genellikle sabah erkenden bir sonraki konser yerine gitmek için hazırlanıyoruz. Bu yüzden de verdiğim konserden sonra ufak bir gece turu yapıp doğruca uyumaya gidiyorum.

Diğer çalışmalarınıza kıyasla Dark Horse minimal elektronik müziğe atıfta bulunan bir sound içeriyor. Bunu bir sound değişikliği olarak kabul edebilir miyiz ? Ya da daha deneysel bir çalışma yapmak istediğinizi söyleyebilir miyiz?

Açıkçası yeni parçamda elektronik hiçbir özellik yok. Duyduğunuz her şeyde analog sesler mevcut ve hepsini de kendim söyledim. 

True Detective için yapmış olduğunuz çalışmalar kariyerinizde dönüm noktasıydı. Geriye dönüp baktığınız zaman bu projeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Çok eğlenceliydi ve benim için öğrenim adına harika bir deneyimdi. Daha da fazlasını yapmayı çok isterim! True Detective sayesinde İstanbul’da hayranlarım var.

Diziler ya da filmler için yolda olan projeleriniz var mı ?

Şu anda hali hazırda Amazon’da yayınlanan Modern Love’da çalan bir şarkımız var.

True Detective için yapmış olduğunuz çalışmadan sonra üçüncü uzunçalarınız Resistor’ı yayımladınız. Bunun yaratım aşamasında kendinizi nasıl hissettiniz ? True Detective ile birlikte gelen başarı üzerinizde bir baskı mı yarattı yoksa yaratıcı sürecinizi daha mı özgür kıldı?

Yapması çok zorlu bir albümdü çünkü True Detective ile gelen başarıdan sonra birçok yeni hayranımın beklentisini karşılamam gerekiyordu. Ancak müziği yazarken kendi kaydım için değil, dizi için besteliyorduk. Bu yüzden iş kendi kaydımı yapmaya gelince dizide oynadığım yazılı karakter dışında sanatçı kişiliğime odaklandım. Fakat yeni dinleyicilerimi de kendime yabancılaştırmak istemedim. Bence aradaki boşluğu bu şekilde çok iyi kapattık. 

— — —

“Antropoloji okumak kesinlikle durumlara yeni açılardan bakmama yardımcı oldu. Ayrıca daha önceki halime kıyasla empati yeteneğimin geliştiğini söyleyebilirim. Her ikisi de etkili şarkı yazabilmek açısından  çok önemli!”

— — —

Lera Lynn Plays Well With Others adında kolaboratif bir albüm yayımladınız. Size eşlik eden sanatçıları seçerken ana motivasyonunuz neydi? 

O kayıttaki herkes daha önceden tanıdığım, beraber çalıştığım ve beraber daha fazla bir şeyler üretmek istediğim insanlardı.  Hepsi de çok yetenekli ve çalışkan insanlar bu albüm vasıtası ile bunu dinleyicilerimle de paylaşmış oldum.

Lera Lynn 12 Kasım akşamı Garanti BBVA Konserleri kapsamında Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde performans sergileyecek.  Fotoğraf: Alysse Gafkjen

Least Favorite Life, Fade Into Black ve Breakdown gibi şarkılarınızda bozuk akorlar ve yer yer ses uyumsuzlukları var. Bu uyumsuzluğa sizin imzanız olan kuvvetli şarkı sözleriniz eşlik ediyor. Bu asimetriyi kasıtlı olarak mı yaratıyorsunuz ?

Evet, tüm bu özelliklerin eserin dinleyicide oluşturduğu hissiyata katkıda bulunduğunu düşünüyorum.

İkinci kere İstanbul’da sahneye çıkacaksınız. Sizi dinlemeye gelecek olan müzikseverlere söylemek istediğiniz birşey var mı ?

Türkiye’ye gelip tekrar konser vereceğim için çok heyecanlıyım. Bilet alıp gelen herkesin göstermiş olduğu desteğe ve bu destek üzerine müziğimi herkesle paylaşabilme fırsatı yakalayabildiğim için çok minettarım.

Comments are closed.