“Tüm idollerimiz ölü ve düşmanlarımız isimlerimizi biliyor”

Röportaj|

Ceccano, İtalya’dan punk rock ekibi Idol Lips 1 Aralık akşamı Peyote‘de sahne alacak. Bu konserin izinde ilerleyerek grup üyelerinden Tony Volume’a sorularımızı ilettik. (Röportaj: Kırçiçeği Aydoğan)

Biraz eğlenceli bir giriş yapmak istiyorum. Konserinizden aklında kalan en ilginç anıyı anlatır mısın?

Aklımda kalan çok fazla ilginç anı var. Belki şunu anlatabilirim; ilk kez Londra’ya Rick Blaze ile çalmak için uçtuğumuzda epey güzel anılarımız olmuştu. Cheetah Chrome’un açılışında Dead Boys şarkısını onlardan önce çalmıştık. Şarkıyı yarıda kestiler, cidden. Sonra Stitches sahneye atladı ve birlikte çalıp söylemeye başladık. Her konserin bir hikayesi var iyi ya da kötü. Önemli olan arkada hala konuşulacak bir şeyler bırakması.

Son çıkardığınız albüm hakkında ne düşünüyorsun? Gelen tepkiler ne yönde?

Grubun gerçek soundunu sokak değerleriyle birlikte ilk yakalayışımızda bir kaç pre-prodüksyon olayını hallettik ve soundları stüdyoda canlı kayda aldık. Bu yüzden her şarkıdaki gerçek klişeyi ve enerjiyi hissedebilirsin. Kayıtta bir misafirimiz de vardı ve onunla çalışmak gerçekten çok keyifliydi. Tüm dünyadan güzel geri dönüşler aldık aynı zamanda bağımsız radyolarda ve internet radyolarında şarkılarımız çalındı. Gelen bütün eleştiriler pozitif yöndeydi.

Dikkatimi çeken başka bir şey her albümün farklı kayıt şirketleriyle olması. İtalya’da underground grupların albüm çıkarmalarındaki zorluklar neler ve bu motivasyonunuzu ne kadar etkiliyor?

Sana anlatayım: İtalya’da rock&roll yapmak, yapılacak en kolay şey değil özellikle bizim bulunduğumuz bölgede. Gerçek bir duruşunun ve cesaretinin olması gerekli. Bulundugumuz yerde ne mekan, ne grup, ne de herhangi bir mekan var. Wanda Records’un bize bir şans vermesi bizi ciddi anlamda gururlandırdı. Sahne paylaşmak istediğimiz bir çok grupla Stitches, Crazy Squeze, Gaggers ve çok daha fazlasıyla aynı çatı altındayız. Tabii evde yaptığım kayıtlar da var.

Retronun yükselişte olduğu aşikar. Sırf oldschool ve rock & roll tavrına yakın oldugunuz için retronun popülaritesinden dolayı sizi keşfeden bir kitle var mı?

Aslında aşikar değil. En azından burada İtalya’da. Moda olduğumuzu sanmıyorum, cidden. Birçok geri dönüşü diğer ülkelerden alıyoruz. Retronun sorusu değil de inancın sorusu bu çünkü beğenilsin ya da beğenilmesin biz sadece loser rock & roll  yapıyoruz.

Senin idol dudakların kimler? Grup kurulurken en çok dinlediğiniz gruplar hangileriydi?

Grubu kurduğumuzda punk kültürüne karşı komün bir bağımız vardı. Neredeyse on üç yıl geçti sadece biraz daha büyüdük ve hala aynı aşkla yapıyoruz bunu. Aynı isimleri de vermek istemiyorum ama Johnny Thunders’a bir dua bile etmeyecek misiniz

Sahnede çalarken en keyif aldığın şarkı desem?

İlk kez biri bu soruyu sordu ve seçmek gerçekten çok zor. Belki Too Loose demeliyim. Ama emin değilim.

Albüm çıkarmak isteyen ve ya yeni grup kurmak isteyen kitleye bir tavsiyen var mı?

Yapacak daha iyi bir şeyleri yok muymuş? Sadece şaka yapıyorum. Sanki bu büyük patlamaymışçasına bir grup kursunlar, farklı enerjilerle farklı fikirleri birleştirsinler ve bir plağın üstüne öylece bıraksınlar. Sadece hayat gibi.

Peki İstanbul’a uğrama fikri nasıl ortaya çıktı?

Kim? Nereye ve ne zaman? Süper kahramanlar birbirleriyle zaten tanışırlar. Şuan rock & roll’u kurtarmamız gereken bir görevdeyiz. Tüm idollerimiz ölü ve düşmanlarımız isimlerimizi biliyor. Reptillians From Andromeda’dan bir yardım çağrısı aldık. Evet geliyoruz!

Comments are closed.