Van Gogh’un Montmartre’deki Sokak Manzarası adlı eserine rekor fiyat

Zaman Makinası|

Uluslararası müzayede evi Sotheby’s, Vincent Van Gogh’un Montmartre’deki Sokak Manzarası isimli eserinin 13 milyon 91 bin € tutarla alıcı bulduğunu duyurdu.

Müzayede evinden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Şu ana dek halkın gözü önünde olmayan bu eşşiz parçanın satış fiyatı sanatçı için Fransa’da yeni bir rekoru getirdi. Tablonun satışı, 33 eserlik bir müzayedenin en önemli olayıydı.”

Montmartre’deki Sokak Manzarası adlı eser, Pepper Mill adlı bir yel değirmenini parlak bir gökyüzünün altında sokaktan görülen, etrafını saran ahşap parmaklıkların önünde yürüyen bir adam, bir kadın ve küçük bir kızla birlikte gösteriyor.

Eserin ortaya çıktığı dönem Van Gogh’un hayatının son yıllarında dışavurumcu teknikleri ve yeni renk kullanımlarını keşfetmeye başladığı kariyerinde bir dönüm noktası oldu. Montmartre’deki Sokak Manzarası, Van Gogh’un Paris’e taşınmasından bir yıl sonra, yani 1887 yılında hayata geçti.

1888 yılında Fransa’nın başkentinden ayrılan Van Gogh, yaşamının geriye kalan yıllarını Fransa’nın güney bölümünde geçirdi ve henüz 37 yaşındayken 28 Temmuz 1890 tarihinde yaşama gözlerini yumdu.

 

Comments are closed.