Wimbledon kadınlar finalinde zafer Rybakina’nın

Zaman Makinası|

Elena Rybakina, Wimbledon finalinde üç numaralı seribaşı Tunuslu raket Ons Jabeur’u yenerek Kazakistan’dan grand slam şampiyonluğu kazanan ilk oyuncu oldu.

yirmi üç yaşındaki Rybakina, 3-6 / 6-2 / 6-2 sonuçlanan setlerle maçı kazandı ve 2011 yılından bu yana Wimbledon tekler en genç şampiyonu oldu. Rybakina maçın başında üst üste kritik hatalar yapıp ilk seti kaybetse de daha sonra toparlandı ve Jabeur’u hatalara zorladı.

Rybakina, Moskova’da doğdu ve zaferi Wimbledon’ın Rusların oynamasını yasakladığı bir yılda geldi. All England Kulübü, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline tepki olarak Rus ve Belaruslu oyuncuların bu yılki turnuvada yarışmasına izin vermedi.

2018 yılında Kazakistan’dan daha fazla maddi destek aldıktan sonra milliyetini değiştiren Rybakina’ya, Ukrayna’nın mücadelesine alenen destek veren Cambridge Düşesi tarafından ödülü takdim edildi. Ağda Jabeur ile sıcak bir kucaklaşmayı paylaştıktan sonra, Rybakina saygılı bir alkış aldı ve ardından ekibini kucaklamak için merdivenlerden yukarı çıktı.

Tenisçinin ilk sözleri “Kelimeler ne kadar mutlu olduğumu söyleyemez” oldu.

Comments are closed.