Woodstock Festivali’nin organizatörü Michael Lang hayatını kaybetti

Zaman Makinası|

Müzik tarihinin en sıra dışı anlarına tanıklık eden Woodstock Festivali’nin organizatörü Michael Lang yetmiş yedi yaşında hayatını kaybetti.

1969 yılında 400.000’den fazla insanı “barış ve müzik” dolu bir hafta sonu için New York’taki bir çiftliğe çeken Woodstock Festivali’nin yaratıcılarından biriydi Lang.

cipro Rezeptfrei Kaufen

, Times;”>Cumartesi günü Manhattan’daki bir hastanede yaşama gözlerini kapatan Lang’ın ailesinin sözcüsü Michael Pagnotta, organizatörün ölüm nedeninin lenfoma olduğunu belirtti.

Ağustos 1969’da Lang ve üç ortağı Artie Kornfeld, John P. Roberts ve Joel Rosenman, Woodstock Müzik ve Sanat Fuarı’nı düzenlediğinde, konser organizatörü olarak sınırlı deneyime sahip, bebek yüzlü yirmi dört yaşında bir çocuktu. New York şehrinin yaklaşık 100 mil kuzeybatısında, pastoral Bethel’de bir mandıra çiftçisi Max Yasgur’dan geniş bir arazi kiraladılar.

1960’ların ikinci yarısından itibaren ülke çapında rock festivalleri filizleniyordu ve tamamı yirmili yaşlarında olan Woodstock ortakları 50.000 katılımcıyı umut edecek kadar hırslıydı. Bir plak şirketi yöneticisi olan Lang ve Kornfeld aralarında Creedence Clearwater Revival, Jimi Hendrix Experience, Jefferson Airplane, Janis Joplin ve Crosby, Stills & Nash gibi isimlerin bulunduğu bir programı kesinleştirmeyi başardılar. Gösteri 15-17 Ağustos’a ayarlandı.

Günde 8 dolara önceden 186,000 bilet sattılar. Açılış gününde, trafik tamamen kilitlendi ve birçok bilet sahibi etkinliğe ulaşamadı. 

Michael, New York Üniversitesi ve Tampa Üniversitesi’ne katıldı ve 1966’da Miami’nin Coconut Grove semtinde bir baş dükkân açtı. Kısa süre sonra oradaki müzik sahnesine dahil oldu ve Mayıs 1968’de Hendrix, Steppenwolf, Blue Cheer ve Frank Zappa’nın Mothers of Invention ile Miami Pop Festivali’nin organizatörlerinden biriydi.

O yılın ilerleyen saatlerinde Bay Lang, o zamanlar Bob Dylan’ın ikametgahı sayesinde önde gelen bir bohem karakolu olarak bilinen Woodstock, N.Y.’ye taşındı ve kısa süre sonra Bay Kornfeld ile tanıştı. Aynı sıralarda, Manhattan’ın Yukarı Doğu Yakası’nda oda arkadaşı olan iki genç işadamı Bay Roberts ve Bay Rosenman, The New York Times ve The Wall Street Journal’da kendilerini yarı şakayla “genç adamlar” olarak tanıtan gizli bir ilan verdiler. sınırsız sermaye ile” yatırım fikirleri arayışındadır.

Bay Lang ve Bay Kornfeld her zaman o reklamı hiç görmediklerini iddia ettiler. Ancak dört adam, Bay Roberts ve Bay Rosenman’ın yatırımlarından biri olan New York’ta bir kayıt stüdyosu aracılığıyla bir araya geldi ve Bay Lang ve Bay Kornfeld, Woodstock’ta yetenekli olduğunu söyledikleri bir stüdyo önerdiler. Dörtlü, Woodstock Ventures adında bir ortaklık kurdu ve birlikte çalışmayı kabul etti.

Bay Lang anılarında, büyük bir mirasa sahip olan Bay Roberts’ın hem stüdyoyu hem de festivali finanse etmeyi kabul ettiğini söyledi. Bay Rosenman, bir röportajda, planın stüdyonun masraflarını karşılamak için festivalden elde edilecek kârlar için olduğunu söyledi.

Comments are closed.