Yıldızlar hep onun üzerinde parlıyor

Portre|

İlk şarkısını on iki yaşında besteledi. Okulda hep başarılı ve çalışkan bir öğrenciydi. Not ortalaması hep yüksek oldu. Bugüne kadar on Grammy, bir Emmy, yirmi üç Billboard Müzik Ödülü ve on iki Country Müzik Ödülü kazandı. Yıldızların hep onun üzerinde parladığı, pop müziğin yetenekli şarkıcısı Taylor Swift’ten bahsediyoruz. 

2006’da hayatımıza girdiği günden beri gözler hep onun üzerinde oldu. Diğer popstarlar gibi parçalanmış bir aileden, düşük gelirli mahallelerden gelmiyordu. Annesi finans şirketlerinde yöneticilik yapıyordu. Babası ise yatırım bankacısıydı. Taylor’ın hayatı boyunca cinsiyeti yüzünden ayrımcılığa uğramaması için ona şarkıcı James Taylor’dan esinlenerek, üniseks bir isim koymuşlardı. 

Taylor’ın gösterişli güzelliği onu bir modellik kariyerine götürebilirdi. Ama onun içinde sönmek bilmeyen bir müzik ateşi yanıyordu. Taylor’ın manevi anneannesi bir opera sanatçısıydı. Taylor evde, sokakta her yerde şarkı söyleyen anneannesinden çok etkileniyordu ve onun izinden gidiyordu. 

Ailesi, Taylor dokuz yaşındayken Pensilvanya, Wyomissing’e taşındı. Taylor burada gittiği okullarda müzikallerde rol almaya başladı. New York’a vokal ve oyunculuk dersleri almaya gitti. Shania Twain şarkıları söylemeyi çok seviyordu. Bir gün Faith Hill hakkında bir belgesel seyretti ve bu belgesel küçük Taylor’ın hayatını değiştirdi. Müzik üzerine çalışmak için Nashville’e gitmesi gerektiğini düşünüyordu.

On bir yaşındaydı. Annesinin elinden tuttu ve country müziğinin kalbinin attığı Nashville’e doğru bir yolculuğa çıktı. Dolly Parton ve Dixie Chicks coverları yaptığı bir demosu vardı. Ancak bu demo reddedildi. Taylor o gün, “Benim gibi herkes bu işi yapmak istiyor. Farklı olabileceğim bir yol bulmalıyım” dedi.

Reddedilmişti ama bu durum onun müzik aşkını öldürmedi. Aksine daha iyisini yapabilmek için güçlendiğini hissetti. On iki yaşında gitar dersleri almaya başladı. O günlerini Ellen DeGeneres’le yaptığı ilk röportajında şöyle anlatacaktı: “Günde dört saat, parmaklarım kanayıncaya kadar gitar çalıyordum. Bir çocuk bana ‘başaramazsın’ demişti. Yapabilirdim. Bana böyle söylendiğinde tam tersini yapmak için harekete geçiyorum.” 

Taylor o günlerde ilk bestesi Lucky You’yu yazdı. Ailesi ondaki yeteneğe inanıyordu. New Yorklu menajer Dan Dymtirov’la çalışmaya başladı. Taylor artık profesyonel müzisyenler ve plak şirketleriyle aynı ortamdaydı.

Kızının müzik kariyerindeki arzusu ve başarısını gören baba Scott Kingsley Swift, Taylor on dört yaşındayken iş yerini Nashville’e taşıdı. Taylor okuldan sonra müzisyenlerle bir araya geliyor ve pratik yapmaya devam ediyordu. Aynı sene ilk albüm sözleşmesini imzaladı. Kendi adını taşıyan bu ilk albümü 24 Ekim ’06 tarihinde yayımlandı. 

Albüm yayımlanır yayımlanmaz dünyanın en prestijli müzik listesi olan Billboard 200’de beş numaraya yükseldi. Tam 157 haftayı bu listede geçirdi. Dünya çapında 7.75 milyon kopya sattı. Dünya bu uzun bacaklı, bülbül sesli güzel kızı merak ediyordu. 

Our Song, Billboard Hot Country Songs listesinde bir numaraya yerleşti. Swift bu listenin zirvesinde yer alan en genç isim oldu. 2007 yılında bir tatil albümü ve 2008’de de Beautiful Eyes adında bir EP yayınladı. İlk ödülünü Nashville Söz Yazarları Birliği’nden aldı. Aynı sene üç ayrı ödül daha kazandı. Ayrıca En İyi Çıkış dalında Grammy adaylığı da elde etti.

2008’in yaz aylarında Joe Jonas’la üç ay sürecek romantik bir ilişkiye başladı. Bu ilişki Taylor Swift’in inişli çıkışlı ve hep konuşulacak hareketli aşk hayatının daha ilk tomurcuklarıydı. Taylor ilerleyen günlerde magazin basınının en sevdiği isimlerden biri olacaktı. 

Taylor’ın ikinci albümü Fearless 2008’in sonlarında yayımlandı. İlk single Love Story, Billboard Hot 100 listesinde dört numaraya yükseldi. Albüm Billboard 200’de zirveye oturdu ve 2009’un en çok satan albümlerinden biri oldu. Artık turne yapma zamanı gelmişti. Taylor Swift bu turneden altmış üç milyon dolar gelir elde etti. Ayrıca Fearless turnesinin belgeseli de çekildi. 

You Belong with Me albümün en sevilen şarkısı olmuştu. 2009’da katıldığı MTV Müzik Ödülleri gecesinde aldığı ödüle teşekkür konuşması yaparken müzik tarihine geçen o olay yaşandı. Kanye West sahneye fırladı ve “Bu ödül Beyoncé’nin hakkıydı!” diye feveran etti. Herkes şok olmuştu. Herkes günlerce o geceyi konuştu. Ama Taylor o gece hanımefendiliğinden hiç ödün vermemişti. Yükselişi devam ediyordu. O sene beş American Music Awards kazandı. Billboard onu “2009’un sanatçısı” seçti. 

52. Grammy Ödülleri akşamı. Yıl 2010. Taylor için unutulmaz bir akşamdı. Tam dört Grammy kazandı. İlk filmini de 2009’da Valentine’s Day ile yaptı. Başrol oyuncusu Taylor Lautner’le olan romantik ilişkisi başlamış ancak bu aşk da bir yıl sürmüştü. Taylor o yıl ilk TV ekranı deneyimini CBS’in CSI: Crime Scene Investigation dizisi ile yaptı.

2010’da yavaş yavaş pop müzik sularına doğru kaymaya başlamıştı. Speak Now albümü o sene yayımlandı. Albümden çıkan Mine şarkısı ile Billboard Hot 100 listesine üçüncü sıradan girmeyi başarmıştı. Bu albümün bir özelliği vardı. Taylor bu albümde her şarkısını kendi yazmış ve prodüksiyonunu da tek başına üstlenmişti. Liste başarısı onu Mariah Carey’den sonra bunu başarmış ikinci kadın şarkıcı haline getirmişti. Daha albümün çıkışının ilk haftasında bir milyon satış rakamına ulaşmıştı. 

Bu albümle birlikte Taylor ünlü aktör Jake Gylanhaal’la birlikte olmaya başladı. Albüm ödüllere doymuyordu. Rolling Stone dergisi bu albümü 50 En İyi Kadın Albümü listesine aldı ve Taylor için şunları yazdı: “Bir country şarkıcısı olabilir ama o bildiğiniz, hakiki bir rock star gibi.” 2012 yılında Mean ile En İyi Country Şarkısı ve En İyi Country Solo Performans kategorilerinde iki Grammy daha kazandı. 

Taylor dur durak bilmeden yazmaya, üretmeye devam ediyordu. Dördüncü solo albümü Red 2012’de yayınlandığında artık herkes hemfikirdi. Taylor, pop müzik yapıyordu. Hatta bu albümde dubstep, rock ve dance pop elementleri vardı. Yine yayınlanır yayınlanmaz Billboard 200’de zirveyi gördü. Albüm ilk haftasında 1.21 milyon kopya sattı. Bu başarı Taylor’ı Guinness Rekorlar Kitabı’na taşıdı. Taylor bu sırada Harry Styles ile birlikteydi. 

Taylor, 2014’te New York’a taşındı ve beşinci albümü 1989 üzerinde çalışmaya başladı. Bu albüm için artık “Resmi olarak bir pop albümü” diyordu. 1989 yayımlandığı tarih olan Ekim 2014’te yine aynı başarıyı yakaladı. Albüm dünya çapında tam on milyon kopya sattı. İlk single Shake It Off, Billboard Hot 100 listesinde 1 numara oldu. Dünyaca ünlü rapçi Kendrick Lamar ile yapılan Bad Blood büyük patırtı koparttı. Klipte Selena Gomez, Lena Dunham, Gigi Hadid, Cara Delevigne, Zendaya, Cindy Crawford gibi isimler rol alıyordu. Bir diğer single Blank Space’in video klibi yayınlandığı ilk hafta bir milyar izlenme elde etti. 

Taylor aynı sene içinde En İyi Uluslararası Kadın Sanatçı kategorisinde Brit Ödülü kazandı. 2016 yılında Yılın Albümü, En İyi Pop Vokal Albüm ve Bad Blood ile En İyi Video Klip ile üç Grammy daha kazandı. Bu albümle Taylor Swift, tüm diskografisini Spotify ve Apple Music’ten kaldırdı. Stream servislerinin şarkının sahibi olan müzisyenlere hakkını vermediğini söylüyordu. Haziran 2017’de stream servisleri Spotify, Apple Music ve Google Play, 1989′un da dahil olduğu tüm Taylor Swift albümlerini sanatçıyla anlaşarak tekrar erişime açtı. 

2015’te Taylor, İskoç DJ Calvin Harris’le büyük bir aşk yaşamaya başladı. Forbes dergisi çifti gelmiş geçmiş en zengin çiftlerden biri ilan etti. 2016 yılında Swift ve Harris, Rihanna için This is What You Came For’u besteledi. Ancak Taylor bu şarkı için ismini Nils Sjöberg takma adıyla gizledi. Calvin Harris’ten ayrılır ayrılmaz aktör Tom Hiddleston’la birlikte olmaya başlaması, Taylor’ı magazin sayfalarının manşetlerine taşıdı. Birkaç ay sonra bu aşk da sona erdi. 

2016 Eylül ayında Taylor, İngiliz aktör Joe Alwyn’le birlikte olmaya başladı. 2017 yılında radyo programcısı David Mueller’a kendisine tacizde bulunduğu gerekçesiyle dava açtı. Davayı kazandıktan sonra 2017’de yayınladığı albümü Reputation’ın ilk şarkısı Look What You Make Me Do’yu besteledi. Şarkının klibi yayımlandığı ilk gün kırk beş milyon izlendi. 

Look What You Make Me Do’nun klibi eski olan tüm Taylor Swift’lere bir meydan okumaydı. Yılan simgesinin açıkça ana fikir olduğu klipte Taylor’ın senelerce küs kaldığı meslektaşı Katy Perry’e de eski sevgilisi Calvin Harris’e de gönderme olduğunu pek çok izleyici yakalamıştı. Taylor için artık silkinme, toparlanma ve yeniden ayağa kalkma zamanıydı.

Taylor bu dönemi Eyülü 2019’da verdiği Rolling Stone röportajında şöyle anlatacaktı: “Biliyordum ki farklı bir yöne giden bir tarafım olacaktı. Her açıdan büyümeliydim. Sınırlar çizmeli, hangisi benim hangisi halkın bilmeliydim. Eski halim gözünü bile kırpmadan dünyayla her şeyi paylaşma yoluna giderdi. Sanırım bu artık bitti.” 

 

Katy Perry ve Taylor Swift’in 2018’de barışmasının ardından Katy, Taylor’ın 2019 yılında yayınlanan yeni albümü Lover’ın LGBTİ haklarına odaklanan ikinci tekliği You Need to Calm Down’ın klibinde rol aldı. Böylece ikili, seneler süren kavganın ardından eski günlerine geri dönerek yeniden arkadaş olmuştu. 

You Need to Calm Down ile onur ayını destekleyen Taylor, Birleşik Devletler Senatosu’na seslenerek farklı cinsel yönelimlerdeki bireylere eşit haklar öngören ve senatoya sunulan Eşitlik Yasası için de destek istemişti. 

Taylor, Lover’dan çıkan ilk single Me için Panic at the Disco’dan Brandan Urie ile birlikte çalıştı. Karanlık bir albüm olarak görülen Reputation’ın aksine daha neşeli, pembeli, ışıltılı bir ruh hali Lover’ın tamamına sinmişti. Atışma şarkıları yoktu, kavga yoktu, itişme yoktu… Taylor bu kez aşktan yana da gülmüş gibiydi. Romantik, aşk dolu, tutkulu bir denizin içinde yüzüyordu. 

13 Aralık ’89 tarihinde doğan ve yakın zamanda otuzuncu yaş gününü kutlayan Taylor Swift 2019 itibarıyla Forbes’un son beş sene içinde en çok kazananlar listesinde 185 milyon dolarlık geliriyle en ikinci kez zirvenin sahibi oldu. Bu yıl People dergisi tarafından da “Yılın İnsanı” seçilen Taylor, “Kadınlar bir kuluçka makinesinden daha fazlasıdır” sözleriyle gündeme damgasını vurdu.

Taylor sinema dünyasıyla da adından söz ettireceği işbirlikleri yapıyor. 2019 yapımı Cats’te Bombalurina rolünde izleyeceğimiz müzisyeni 2020’de de kendi biyografisi Taylor Swift: Miss Americana’da göreceğiz. Ödüle doymayan, her adımıyla olay yaratan ve müzikal ivmesini her geçen gün daha da yukarı taşıyan Taylor Swift on üç yıldır hayatımızda parlamaya devam ediyor.

 

— — — — — — — —

TAYLOR HAKKINDA AZ BİLİNENLER 

2019 yılında Billboard Müzik Ödülleri’nde “10 Yılın Kadını” seçildi. Bu ödülü alırken yaptığı konuşmasında müzik endüstrisinde kadın müzisyenlere uygulanan ayrımcılıktan söz etti. Ve benzer durumları yaşayan rakiplerinin isimlerini sayarak onları onore etti. 

Time dergisi tarafından 2010 ve 2015’te “Dünyanın En Etkili 100 İnsanı”ndan biri seçildi.

Bir röportajında kendisine sorulan “Yaşınız otuz oldu. Anne olmayı düşünüyor musunuz” sorusunu cinsiyetçi bularak cevaplamamıştı. Taylor bu noktada “Yaşı 30 olan erkeklere bu soruyu sormuyorsunuz. Ben bunu yanıtlamayı reddediyorum” demişti. 

Lover albümü ve You Need to Calm Down ile 2020 Grammy Ödülleri’nde aday.

Game of Thrones dizisinin hayranı olduğunu söyleyen Taylor, Reputation’ı diziden ilham alarak yazmış.

TV dizileri Kanıt ve New Girl’de rol aldı. Sevgililer Günü, Loraks ve The Giver filmlerinde de oynadı.

Taylor Swift 2020’de Glastonbury’de headliner olacak isimlerden biri olarak açıklandı. Festivalin elli yıllık tarihinde altıncı kez bir kadın sanatçı headliner oluyor. Taylor’dan önce bu isim 2016 yılında sahne alan Adele olmuştu. 

Sanat, çocuklar ve doğal afetler gibi durumlarda, LGBTİ hakları konusunda da bağışlar yapıyor.

Comments are closed.