“Yolda da güzel gidebilir”

Röportaj|

Alternatif sahneden Palmiyeler’in II (Venus) adlı debut stüdyo albümü bundan kısa süre önce Tantana Records aracılığıyla yayımlandı. Mertcan Mertbilek, Tarık Töre, Rana Uludağ ve Barış Konyalı dörtlüsünden oluşan ekibe bu yeni albümleri merkezinde sorularımız oldu.

Şubat ayında ilk uzunçalarınız II (Venus) dinleyicilerle buluştu, tebrikler! Albümün üretim ve kayıt sürecinden biraz bahsedebilir misiniz?

Teşekürler. Albümün üretimi için İstanbul’da bulunan farklı stüdyolarda kayıtlar yaptık. Kayıtların ilk turu tamamlandıktan sonra hoşumuza giden fikirleri birleştirerek II (Venus) albümünün temelini oluşturduk. Daha sonra biraz ara verip yeni fikirlerle üzerinden birkaç kez daha müdahalelerde bulunduk. Senden Haber Yok ve II (Venus) kayıt sürecine başlamadan hemen önce ortaya çıkan işler oldu. Seninle isimli şarkı da kayıt sürecinde bir şarkıyı elemeye karar verdiğimizde ortaya çıktı. Babaçko, Karbeyaz, Ben de Doğdum gibi şarkılar ise bir süredir kaydedilmeyi bekliyorlardı.

İlk EP’niz Palmiyeler’in evde dinlenebilecek şarkılar şeklinde tanımlamıştınız. Bu anlamda bakacak olursak II (Venus) sizin için nasıl bir konumda?

II (Venus) güneş altında dinlenebilecek bir albüm, yolda da güzel gidebilir.

Sound ve şarkı sözleri açısından ilham aldığınız veya beslendiğiniz müzikal oluşumlar var mı?

Beslendiğimiz bariz bir lo-fi estetiği var. Aynı zamanda 1960’lar ve 1970’ler soundundan da besleniyoruz. İlk albümde daha çok seksenler ve doksanlar estetiği vardı şarkılarda, daha reverblü davullar ve şarkı yapısı olarak da o dönemleri andırıyordu. O sebeple iki kayıt arasında biraz fark var diyebiliriz. Şarkı sözleri ise daha farklı bir konu. Nasıl çıktığı ve çıkacağı çok belli olmuyor.

İzmir çıkışlı olmanız soundunuza bir şekilde yansımış olmalı zira Palmiyeler’i dinlerken şarkıların yarattığı huzurlu evrene kapılıp gerçek dünyayı unutmamak elde değil. Siz müziğinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

Kabaca Soft rock diyebiliriz ama altta bir şekilde hissedilebilecek post punk duruşumuz olduğunu düşünüyorum bunun psych-pop ve surf soundu ile kesişimi Palmiyeler dünyasını tanımlamaya yardımcı olabilir.

Ülkemizde Türkçe sözlü müzik yapmak hem bir avantaj hem de bir dezavantaj olarak değerlendirilebilir. Bu kararı alırken sizi etkileyen bir unsur oldu mu? Şimdiye kadar nasıl geri dönüşler aldınız?

Direkt Türkçe şarkılar yaparak başladık, İngilizce şarkı sözleri yazmayı hiç düşünmedik. Genelde hikaye anlatım şeklimiz ve kelimeleri sıralayışımız dinleyicilerimiz tarafından seviliyor, biz de yeni sözler yazmak için heyecanlıyız.

Yerli alternatif sahnedeki gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Daha iyisi için her zaman çalışmak lazım, açıkçası biraz yetersiz buluyorum. Daha çok üretime ihtiyaç var aynı zamanda daha çok şehirden gruplar çıkması gerekir. Sadece İstanbul ve İzmir’de oluşan bir sahne yeterli değil.

Bugünlerde gündeminizde neler var? Yakın zamanda bir EP ya da single duyacak mıyız?

Yakın zamanda bir single duyma ihtimali yüksek. Yeni albüm için de kısa sürede tekrar stüdyoya girmeyi planlıyoruz.

Ufukta kesinleşen konser tarihleri varsa bizlerle paylaşabilir misiniz?

22 Nisan’da Record Store Day etkinliğinde plağımızın çıkışını kutluyoruz. Galatasaray’da bulunun plak dükkanı Kontra Plak’ta ücretsiz bir konser vereceğiz. 26 nisan’da yine istanbul’da, Babylon sahnesinde çalıyoruz. Mayıs ayında tekrar İzmir ve Haziran ayında muhtemelen Byzantion Festivali.

Comments are closed.