Yönetmen Alan Parker hayatını kaybetti

Göz|

Mississippi Burning, Midnight Express, The Wall, The Road to Wellville, Birdy, Evita ve Angel Heart gibi kült filmlerin yönetmenliğini üstlenen Alan Parker yetmiş altı yaşında hayata veda etti.

14 Şubat ’44 tarihinde Londra’da dünyaya gözlerini açan sinemacının vefatını İngiliz Film Enstitüsü doğruladı ve Parker’ın uzun bir hastalık sürecinin ardından son nefesini verdiği belirtti.

Türkiye’de tutuklanıp hapse atılan Billy Hayes’in gerçek öyküsünden yola çıkılarak yazılmış hikâyeyi beyaz perdeye aktaran Midnight Express büyük yankı uyandırmış, iki Oscar heykeli kazanmıştı. Sonraki yıllarda Billy Hayes film hakkında yeni açıklamalar yapmış ve Midnight Express’in kendi hikayesini farklı aktardığını, filmin Türkiye’ye haksızlık yaptığını kabul etmişti.

Parker’ın bir diğer ses getiren yapıtı Mississippi Burning‘ti. Başrollerinde Willem Dafoe ve Gene Hackman ikilisinin yer aldığı 1988 yapımı film ırkçılık karşıtı yönünü sert bir kadrajdan var etmeyi başarmıştı.

Parker tüm bunlara ek olarak Pink Floyd’un The Wall albümünü aynı adla sinema formuna taşımıştı. Alan Parker beyaz perdedeki son yönetmenlik çalışmasına 21 Şubat 2013 tarihinde vizyona giren The Life of David Gale ile imza atmıştı.

Comments are closed.