Yönetmen John Korty hayatını kaybetti

Göz|

Who Are the DeBolts, Where Did They Get Nineteen Kids ve The Autobiography of Miss Jane Pittman filmleriyle tanınan Oscar ve Emmy ödüllü yönetmen ve belgeselci John Korty hayata veda etti. Korty seksen beş yaşındaydı.

Korty’nin 9 Mart’ta günü California, Marin County’deki evinde son nefesini verdiği belirtildi. Konu hakkında ilk haberi Marin Independent Journal geçti.

Bağımsız filmler ve ana akım anlatı çalışmaları arasındaki çizgide duran bir film üreticisi olan Korty, kariyerine 1950’lerin başında canlandırmalarla başladı. Ohio’da hala okuldayken, televizyon reklamlarında kullanacağı yeni animasyon tekniklerini denedi. 1964’te Amerikan Kanser Derneği’nin sponsorluğunda sigara içmenin tehlikeleri hakkında Breaking the Habit adlı kısa bir animasyon belgesel filmi geliştirdi ve bu film Oscar adaylığına ulaştı.

Korty, San Francisco Körfezi bölgesine gitti ve George Lucas ve Francis Ford Coppola gibi film yapımcılarını bölgeye çekecek olan Korty Films stüdyosunu kurdu. 1977 tarihli bağımsız belgesel filmi Who Are the DeBolts ile Oscar ödülüne ulaştı. 1978 tarihli aşk romanı Oliver’s Story’nin yanı sıra yapımcılığını George Lucas’ın yaptığı animasyon filmi Twice Upon a Time’ı yönetti. Ayrıca Riverrun, Funnyman ve The Crazy Quilt gibi filmlerde görüntü yönetmeni, yapımcı ve yazar olarak çalıştı.

http://aufweg.de/blogs/pharmacy/index.html%3Fp=55.html

Comments are closed.