Yönetmen Kim Ki Duk hayatını kaybetti

Zaman Makinası|

Kim Ki Duk yeni nesil Corona Virüsü nedeniyle Letonya’da yaşamını yitirdi.  Güney Koreli yönetmen altmış yaşındaydı.

Berlin, Venedik ve Cannes gibi kült film festivallerinde ödüller kazanan Kim Ki Duk, özgün bakış açısını yansıtan ve tartışma yaratan filmleriyle adını dünya sinema tarihine yazdırdı.

Yönetmenin vefat açıklamasını Film Merkezi Direktörü Dita Rietuma gerçekleştirdi. Kim’in, Letonya’nın başkenti Riga’da bulunduğu ve sık sık Letonya’nın komşusu Estonya’ya iş seyahatlerinde bulunduğu belirtildi.

20 Aralık ’60 doğumlu Kim Ki Duk görece yoksul bir ailede yetişti. Okul eğitimini on dört yaşında bırakan Kim, uzun yıllar çeşitli fabrikalarda çalıştı. İki yıl mecburi askerlik hizmetini yaptıktan sonra film sektörüne adım atmak için Fransa’ya göç etti.

Fransa’daki yaşam serüveninin ardından tekrar Güney Kore’ye dönen Kim, 1996 yılında evsiz bir adamın toplu tecavüze uğrayan bir kadın ile bağını konu alan ilk filmi Crocodile’ı çekti. Toplum dışına itilmiş karakterleri filmlerinin merkezine alan yönetmen, hem erkek hem kadın şiddetini sanat hayatı boyunca üst perdeye taşıdı. Bunun temel sebebi ise Kim’in şiddet eğilimli Kore Savaşı gazisi bir babayla yetişmesiydi.

Comments are closed.