ZAMAN MAKİNASI No.08

Zaman Makinası|

Huzura ve sükûnete daha çok ihtiyacımızın olduğu şu son günlerde, sizlere eşlik edecek birbirinden özel beş albüm için makinamızı çalıştırıyoruz.

 

Bir Parça Ay Biraz Kuş – Çağıl Kaya 

bir-parca-ay-biraz-kusTürkiye’nin genç caz vokallerinden Çağıl Kaya’nın 2014 çıkışlı albümü Bir Parça Ay Biraz Kuş. Albümde dikkati çeken ilk şey, Çağıl Kaya’nın sahnedeki o enerji dolu hali albümde de hissediliyor. Kişisel olarak çok beğendiğim bir vokal tonuna sahip Çağıl Kaya. Albümde vokal tekniği ve kalitesi de oldukça ön planda. Orkestranın sürekli vokal takibi yaptığı hatta sololarda dahi vokalin arka plana düşmediği gayet başarılı parçalara sahip albüm. Favori parçam her ne kadar Ağır Aksak olsa da, en güzel sürprizi İyi Günler adlı açılışın, albüm sonunda aslında bir intro olmadığını gösteren Günler yapıyor. Zor bulduğumuz Türkçe caz albümleri içinde, oldukça kıvamında ve zaman ayrılması gereken bir albüm.

———————————————————————————————————————————————————————–

Pick Yourself Up with Anita O’Day – Anita O’Day

Pick-Yourself-Up-with-Anita-O'DayCazın hemen hemen her türünde eserler veren ve cazın kraliçelerinden biri O’Day. 1957 tarihli albümü Pick Yourself Up with Anita O’Day birçok eleştirmen tarafından en iyiler listesinde gösterilen albümlerin arasında, yıllara meydan okuyarak listede kendine her zaman yer ediniyor. Berrak sesli O’Day’in tamamen ön planda olduğu oldukça klasik bir vokal caz albümü. O’Day’in kariyerinin en iyi eserlerinden Don’t Be That Way, Stompin’ at the Savoy, Pick Yourself Up, Sweet Georgia Brown ve I Won’t Dance bu albümde bir arada. Vokal caz albümlerinin en sade hali Pick Yourself Up with Anita O’Day.

————————————————————————————————————————————————————————

When You Know – Dianne Reeves 

When-You-KnowVokal caz listelerinin vazgeçilmez sesi, Grammy ödüllü Reeves’in 2008 çıkışlı albümü When You Know. Eleştirmenlerin bir kısmı albümü Reeves kalitesine yakıştırmazken, diğer tarafta oldukça beğenilen ve mutlaka dinlenilmesi gereken bir albüm olarak gösteriliyor. Sürekli kaliteli eserler ortaya koyan Reeves için alışılmış bir durum olmalı. Vokal caz albümlerinin temasını bozmayan ancak enstumanların da farklı bir karaktere sahip olduğu oldukça güzel bir albüm. Midnight Sun’ın funk versiyonu oldukça başarılı. Albümle aynı ismi paylaşan When You Know Reeves’in en iyileri arasında her zaman kendine yer edinmekte. Dinlemesi kolay ve dinlenecekler listenize ekleyebileceğiniz bir albüm.

————————————————————————————————————————————————————–

Köprü / The Bridge – Anadolu Quartet & Sakina

Köprü - The-Bridge2008 yılında Ahmet Tirgil tarafından kurulan Anadolu Quartet, farklı üslubu ile Anadolu ezgilerini Sakina Teyna ile birlikte Köprü – The Bridge albümünde yorumluyor. Oda müziği formunda seslendirdikleri repertuvarları; anonim ezgiler, halk ozanlarının eserleri ve etnik dünya müzikleri oluşturmakta. Ocak 2015 çıkışlı albüm, oda müziği topluluklarının kendini soyutlayan tavrından oldukça uzak, içimizden biri olarak bizlere sunulmuş. Klasik batı müziği altyapısı ile harmanlanan Anadolu ezgileri oldukça hoş etkiler bırakıyor dinleyenlerde. Modern ile klasik yapıyı, farklı dilleri ve ezgileri bir araya getiren oldukça etkileyici bir albüm.

—————————————————————————————————————————————————————

Rachmaninov Anatolian Project – Güldiyar Tanrıdağlı

Rachmaninov-Anatolian-ProjectGenç piyanist Güldiyar Tanrıdağlı’nın Rahmaninov’un eserlerini Anadolu enstrümanları ile kaynaştırdığı Rachmaninov Anatolian Project, Mayıs 2015’te yayımlandı. Salzburg Mozarteum konser piyanisti olarak devam eden Tanrıdağlı’nın bu albümü Doğu ile Batı’nın sentezini oluşturuyor. Rus besteci Rachmaninov’un eserlerine düdük, mey ve kaval ile Ertan Tekin eşlik ediyor. Perdesiz gitar ve yaylı tambur ile Cenk Erdoğan da Tanrıdağlı’nın eserlerine katkı sunuyor. Albüm oldukça ilginç tatlar bırakıyor. Piyano, düdük, mey ve kavalın harika uyumu bizleri bambaşka bir ortama sürüklüyor. Farklı ve de oldukça huzurlu bir albüm Rachmaninov Anatolian Project.

Comments are closed.