ZAMAN MAKİNASI No.09

Zaman Makinası|

9 numaralı seferimizde zaman makinamızı oldukça yakın bir geçmişe gönderiyoruz. Londra’dan İstanbul’a uzanan satırlar boyunca tek amacımız ateşi yükselmiş bir gezegende yaşayıp giderken ihtiyacımız olan sakinliği müzikte bulabilmekti. Peki başardık mı? Karar sizin.  

Sunday ’91 – Annie Eve

Annie-Eve-Sunday-91Londralı genç müzisyenin ilk uzunçaları Sunday ’91. Laura Marling folk’una da Warpaint dreampop’una da dokunuyor Annie Eve. Introdaki Animal ve hemen ardından ses veren Bodyweight’in bitimiyle ritim daha da sakinleşiyor. Düşük temponun outro’ya doğru zirveyi gördüğü anlarla hemhal oluyoruz bir süre. Tek başına Basement kaydın tüm şifrelerini çözüyor. 1960’ların yerel stüdyo kayıtlı plaklarından birinde olabiliriz. Altı numaradaki Dark Rooms ile LP’nin ikinci yüzüne geçiş yapıyoruz ve kapanışa değin Crisis, Creature gibi iyi şarkılar yanaşıyor. Finaldeki Basement ise tek başına Annie Eve’in Sony Müzik etiketi taşıyan bu ilk stüdyo adımını doğrulamayı başarıyor.


Make a Shadow – Meg Myers

Meg-Myers-Make-a-ShadowTakvimler 2012 Mart’ı gösterirken “Daughter in the Choir” adlı bir EP duyurmuştu Meg Myers. Monster ve Tennessee gibi şarkılarla Birleşik Devletler’deki kimi yerel radyoların listelerinde yer almayı başarmıştı. Bir sonraki yıl Atlantic Records’a dahil oldu ve ilk eşiği atladı böylece. Geçtiğimiz bahar aylarında piyasaya sürülen “Make a Shadow” onun Atlantic’le beraber çıkardığı ilk çalışma olma özelliğini taşıyor. Yine bir EP ve 5 şarkıyı duyuyoruz burada. Deneysel yönden pop rock’a ulaşan Go, 70’lerin açık sözlülüğüne bulaşmış Desire ve albüme adını veren indie ritimli Make a Shadow’un içinde yer aldığı 5 şarkı bu. İster istemez yarattığı bir uzunçalar beklentisine ek, bu kadarıyla bile dinleyenini yakalayabiliyor Myers.


Maui Tears – Sleepy Sun

Maui-Tears - Sleepy-SunPychedelic rock’ın Santa Cruz, California’daki güncel şubelerinden Sleepy Sun. ATP Recordings’ten yayımlanan 3 stüdyo albüm ile 2009-2012 yılları arasını iyi değerlendirdiler. Kurucu üyelerden öncü vokalist Rachel Fannan’ın ekipten ayrılmasına rağmen devam ettiler. Arctic Monkeys ve The Black Angels gibi isimlerle turladılar. “Maui Tears” ise onlara ait dördüncü uzunçalar. 1960 sonlarına new wave etkileşimleriyle yol alıyor bu şarkılar. 2014 model Sleepy Sun, kimi sekanslarda safi rock’n roll ihtiva etmeyi sürdürüyor ve hiç şüphe yok ki çıkış aldığı temellere sıkıca bağlanıyor o anlarda.  Everywhere Waltz, Galaxy Punk ve açılıştaki The Lane, Maui Tears’tan dikkat çeken şarkılar arasında.


Nimbus – Cihan Yılmaz

Nimbus - Cihan-YılmazMemleket sınırlarından downtempo / ambient / elektronik ağırlıklı bir EP Cihan Yılmaz imzalı Nimbus. Yılmaz’a bu yeni çalışmasında Ercan Taşlı, Ersen Kutluk ve Umut Kara gibi isimler eşlik ediyor. Eda Köyağasıoğlu (La Dee Eda) ise albümde yer alan Joyride ve Intuition şarkılarındaki güçlü vokal ataklarıyla karşılıyor bizi. Diğer iki alt başlıkta ise ilk sıradaki Nimbus ve son perde Substance var. Obez Müzik etiketini taşıyan Nimbus yalnızca 4 şarkıdan oluşuyor ve bunun yanı sıra olabildiğince derine, kıyının aksine merkeze yükleniyor. Evet, ağır bir kayıt bu, ama bir yandan Oğuzcan Pelit’e ait EP ön yüzüne göz atarken, enstrüman geçişlerine kapılmak zor değil. Nimbus’a uğrayın.


Lucid – Golden Horn

Lucid - Golden HornEmrecan Ağtaş, solo projesi Golden Horn ile geçen yılın ilk aylarında Utter Reality adlı bir EP çıkarıp, ilerleyen günlerde de Britanya’daki kimi şehirlerde sahne almıştı. Aradan çok zaman geçirmeden de ilk uzunçalarını doğayla iç içe, ormanın orta yerinde canlı kaydetti Ağtaş. Lucid’te yeni 5 şarkının yanında, EP’den gelen 3 şarkı da dikkat çekiyor. Kendisiyle yaptığımız görüşmede Lucid’in bir stüdyodan çok canlı kayıtla ruhunu bulabileceğini düşünerek böyle bir adım attığını belirtiyor Golden Horn. Bundan sonrası için hızlı hareket etmek istemediğini, doğru anda yeni şarkıların peşine düşeceğini vurguluyor. Golden Horn’daki hemen her şarkıda bariton vokal ve güçlü akustik bir saykodelizm mevcut. Let Me Find You, The Roads ve Hopeful Screaming’ dikkat. Proje şimdilik şehirdeki muhtelif konserlerine devam ediyor. Eğer henüz karşılaşmadıysanız not düşelim. Golden Horn’daki dünya keşfe değer. Kaydın tamamını hemen dinleyin:

 

Comments are closed.