ZAMAN MAKİNASI No.10

Zaman Makinası|

Zaman koridorunda on numaralı yolculuğa çıkarması için makinamızı bir gitariste emanet ettik. Ulaştığımız yer punk’ın ilk izleri oldu. Rashit ve Reptilians from Andromeda’dan Tolga Özbey favori albümlerinden beş tanesini BacktotheSound için yazdı.

 

 Album – Public Image Ltd

Album-Compact Disc-Cassette-001Pil’in (Public Image Ltd) en artistik albümü şüphesiz metal Box. Zaten bass’ta Jah Wooble, gitarda Keith Leviene olmadan sadece Lydon ile yetinmek zor, ama birini Pil’e alıştırmak için dinletilecek Pil albümü sanırım1986 çıkışlı Album’dür. Tasarım, konsept baştan sona durdurulamaz bir bütünlük ve enerjiye ulaşıyor. Steve Vai bile session müzisyeni olarak işin içinde.


Nevermind the Bollocks Heres the Sex Pistols  – Sex Pistols

Nevermind the Bollocks Heres the Sex Pistols-001Her evde bulunması gereken, ergenliğimi tekrar yaşamak istediğim anlarda %100 memnuniyet sunan bir albüm. Tıkanmış bir müzik endüstrisini açarak post punk, synthpop, hardcore gibi birçok müzik türünün yeşermesine neden olduğunu inkâr edemeyiz. Malcolm Mclaren, Vivien Westwood, Jamie Reid, Johnny Rotten, Sid Vicous, Nancy Spungen… Canlı bir tarih, ilham verici bir gürültü.


Sorry Ma I Forgot to Take Out the Trash – The Replacements

Sorry Ma I Forgot to Take Out the Trash-001

Benim için çok az albüm Sorry Ma I Forgot to Take Out the Trash’in enerjisine sahip olabildi. Red Cross’un 1980 yılında çıkan kısaçaları ve Angry Samoans imzalı Inside My Brain ancak onunla yarışır. Ama The Replacements’in bu albümü geçer onları.

 


 Transformer – Lou Reed

Transformer-001Lou Reed’i kariyerinde hak ettiği yere taşıyan albüm Transformer. Pop, ama yeraltı nasıl olunur? İşte böyle. Produktörü David Bowie olunca oluyor. Sanırım David Bowie’nin takdir edilecek bir diğer yanı da kendine ilham veren Lou Reed ve Iggy Pop’un ellerinden tutması.

 


The Velvet Underground and the Nico – The Velvet Underground and the Nico

The Velvet Underground and the Nico-001Modern müzik Velvet Underground ve Stooges ile başladı diyenlere hak veriyorum. Lou Reed, John Cage, Andy Warhol’un katkısıyla dönemlerinin çok ötesinde bir albüm yapmışlar. Nico’nun karizmatik nazi sesi ise albümü kültleştiren ayrı bir etken. Şarkı sözleri, konsept, tasarımıyla ilham verici bir eser. Satın alan herkesin grup kurmasına neden olduğu söylenir. Stooges ve MC5 sound olarak, Velvet Underground ise artistik açıdan punk’ın esin kaynaklarıdır.

 

Comments are closed.