ZAMAN MAKİNASI No.15

Zaman Makinası|

Zaman Makinası’nın on beşinci yolcuğunda kontrol masasını ZeGlence editörü Zeynep Güray yönetiyor. Güray’ın müzik tarihinden beş albüm önerisi şöyle:

 

beatles-across-the-universe-coverAcross the Universe – The Beatles

Sabahları The Beatles ile uyandırılan bir çocuk oldum. Babam The Beatles kültürünün her yönünü bize öğrettiği için ekibin müzik zevkimde büyük etkisi vardır. Albümleri arasında “en” yerine “hepsi”ni tercih ettiğim bu müzik babaları için yapılmış Across The Universe müzikalini bu listeye eklemeliyim.


 

farfara-come-along-coverCome Along – Farfara

ZeGlence’nin ilk röportajını yaptığı gruptur Farfara. Türkiye’de dünya müziği yapan yaşıtlarımın olması mutluluk veriyor. Bu adamların üretirken, canlı çalarken hissettikleri ve hissettirdikleri duygular… İnanılmazlar. Daha çok konser olanağı sağlanmalı ve büyük kitlelere ulaştırılmalılar. EP’deki her şarkı dikkate değer.


 

coldplay-live-2012-coverLive 2012 – Coldplay

Bu Paris konseri yok mu? İnsanların konserlerde neden ağladığını bu albümü dinlerken ve izlerken anladım. DVD ve CD bir arada. Fix You acıyan kalbini biraz da olsa dindirir. Yellow seni melodisine kaptırır ve kafanı sallamaktan sarhoş olmuşsundur. In My Place çalarken Chris’in zıpladığı anda her yer rengarenk post-it olur, o saniye orada olamadığım için gözümden bir yaş süzülür.


 

kargo-sevmek-zor-coverSevmek Zor – Kargo

Küçükken aldığım ilk rock kaseti Yarına Ne Kaldı olsa da Sevmek Zor ilk gününde ezberlenen, kült şarkıların yer aldığı ve Türkçe rock müziğini çoğu insana sevdiren albümlerden biridir. Ayrı Ayrı, Bad’lik Amiri, Lanetlenmiş Omuzlar… Şairin Elinde parçasını ve klibini (Serkan’ın klip biterken elleriyle yaptığı hareketi) de unutmak mümkün değil.pink-floyd-the-wall-coverThe Wall
– Pink Floyd

Kararlı, ne istediğini bilen, karşı çıkan, neye karşı çıktığını bilen, bilinçlendiren, bilinç sahibi, öğretici, gösterici ve dürüst. Direnen, fikri için direnen, özgürlüğü için direnen, hakları için direnen şarkılar bütünü bir albüm bu. Duvarları yık! Duvarlarını yık! 2012’deki konserde beni ve binleri ağlatan adam Roger Waters.

Comments are closed.