ZAMAN MAKİNASI No.6

Zaman Makinası|

Bu sene caz için çok güzel bir ay olan Temmuz ayında, piyasada yer edinmiş en güzel albümleri sizler için inceledik…

Twin Danger – Twin Danger

twin-dangerÇağdaş, yeni nesil cazın en güzel örneklerinden. Vanessa Bley caz müziğine çok yakıştırdığım bir ses tonuna sahip. Pointless Satisfaction’da o kadar güzel geliyor ki, size sadece gözlerinizi kapatıp kendinizi bırakmak kalıyor. Coldest Kind of Heart ve When It Counts’ta Chet Baker’in kendine özgü tarzını sololarında yakalayabilirsiniz. Kesinlikle sıkmayan ve her ortamda size eşlik edebilecek çok hoş bir albüm olmuş Twin Danger.


Aaron Diehl – Space Time Continuum

space-time-continuumHenüz Temmuz başlarında çıkan albüm, pekçok yazar ve eleştrimen tarafından defalarca yazılıp olumlu eleştriler aldı. Gerçekten de albümün açılış parçası Uranus’te hissetmeye başlıyorsunuz. Tertemiz ve harika tonlarla dolu parçalar. Tüm parçaları ayrı ayrı favorim olsa da bitiriş parçası ve aynı zamanda albüme ismini veren parça Space, Time, Continuum en beğendiğim parça. Defalarca dinleyeceğinizi düşündüğüm, Aaron Diehl kalitesinde harika bir albüm.


Kurt Elling – Passion World

passion-worldVokal caz geleneğini sürdüren ve çok kaliteli işler çıkaran Elling’in Passion World albümü 9 Temmuz’da piyasadaki yerini aldı. Sayısı ve kalitesi gittikçe azalan vokal caz’ın en temiz örneklerinden. Sadece klasik caz olarak ilerlemiyor albüm. Dinlerken bir anda bossa nova ile de karşılaşıyorsunuz. Oldukça yumuşak bir caz albümü Passion World. Sıcak yaz akşamlarında sizlere eşlik edebilecek güzel bir albüm.David Benoit – 2 in Love

2-in-love35. albüm. Evet Temmuz 2015’te çıkan 35. albümü büyük piyanist Benoit’in. Uzun zamandır ilk defa bir vokal ile albüm çıkarmış Benoit. Latin ritimleri ile başlayan Barcelona Nights enerjisi bol bir albümün belirtisi. Yaylıların çok güzel eşlik ettiği, biraz country vals havasıyla Dragonfly biraz şaşırtıyor bizi. Çok daha yumuşak ve enerjisi yüksek bir albüm olmuş 2 in Love. Duygusal zamanlarda sizinle birlikte olabileceğini düşündüğüm güzel bir albüm.


Galactic – Into the Deep

into-the-deepFunk, caz-funk, R&B, indie rock, forro, samba, rap… Her türden eklenmiş ve temposu sürekli yüksek devam eden çok güzel bir albüm Into the Deep. Parçalarda davulun sert ritimlerini ve uzun uzun enstruman sololarını ve de gerçekten farklı tonlardaki elektronik enstrumanlar çok ama çok keyifli. Özellikle albüm için davet edilen misafir vokaller ile her parça ayrı keyifli ve anlamlı olmuş. Robert Mercurio ve Ben Ellman oldukça emek harcamışlar. Biraz daha agresif ve sert tonlu funk, caz severler için listenize eklenmeyi bekliyor Into the Deep.

 

Comments are closed.