ZAMAN MAKİNASI No.02

Zaman Makinası|

Bu ayın ikinci Zaman Makinası’nda ’80’lerin sonlarından günümüze doğru olan yolculuğumuzda; etnik, flamenko, caz, folk ve akustik müzik türleri eşlik ediyor bizlere.

I Will Not Be Sad In This World – Djivan Gasparyan  

gasparyan-I_will_not_be_sadUsta müzisyen, besteci ve balaban virtüözü büyük bir müzik insanı Gasparyan. Ermeni Halk Müziği’nin en önemli temsilcilerinden olduğunu söyleyebiliriz. Henüz 6 yaşında tanıştığı balaban ile başlayan müzik hayatı durak vermeden devam ediyor. UNESCO’dan aldığı 4 ödül ile de müzik dışındaki insani yönü ile de gönüllerimizi feth etmiş bir isim. Dünyanın en büyük orkestralarıyla ve Hossein Alizadeh, Sting, Erkan Oğur, Hans Zimmer Peter Gabriel gibi pek çok ünlü isimle çalışan Gasparyan’ın birçok film müziğinde de imzası bulunmaktadır. 80’lerin sonlarında kaydedilen I Will Not Be Sad In This World albümü balaban’ın harika sesi ve Gasparyan’ın mükemmel sunumuyla büyülüyor bizleri. Albüme genel olarak hüzün hakim. Ancak bu hüzün sizi rahatsız etmiyor aksine huzur veriyor. Gasparyan’ın iç dünyasını bize sunan albümün özellikle A Cool Wind Is Blowing ve Little Flower Garden eserleri Gasparyan’ın bu iç dünyasına yolculuğumuzu daha farklı bir boyuta getiriyor. Tüm stresinizi ve yorgunluğunuzu size unutturmak, zihninizi tamamen temizlemek için kendinizi teslim etmeniz gereken harika bir albüm bu.

—————————————————————————————————————————————————————

 Libertad – Yasmin Levy

levy-libertadSefarad Müziğinin en önemli temsilcisi ve seslerinden biri Levy. Şarkıcı, söz yazarı ve harika bir yorumcu. Ladino kültürü ile flamenko kültürünü birleştirmekten duyduğu gururu her defasında dile getiriyor Leyv. Hayatını Sefarad Yahudileri’nin müziklerini koruma ve derlemeye adamış, İsrail devleti bu durumu görmezden gelmemiş ve Leyv’i İsrail Ulusal Radyosu’nun Ladino departmanına başkan olarak atamıştır. Batı müziği enstrumanları ile doğu müziği enstrumanları birleştiren ve Latin, Sefarad Müziği, Flamenko, Türk ve Arap ezgilerini sıkça kullanan bir müzik anlayışı var Yasmin Levy’in. İşte Libertad bu lezzette sunuluyor bizlere. Kasım 2012’de Kalan Müzik etiketiyle raflardaki yerini alan albüm 12 parçadan oluşuyor. Şarkıların sıralaması bence çok ama çok yerinde. Açılışı yapan La Ultima Cancion beni albüme dair en çok heyecanlandıran eser. Listede Sezen Aksu’dan defalarca dinlediğimiz Firuze de var ve Levy’in harika yorumuyla şarkı ayrı bir keyif veriyor. Kullanılan esntrümanların uyumu harikulade, özellikle perküsyondaki cajon dikkat çekici. Özetle tutku dolu, etkileyici ve Levy’in özgün yorumuyla nefes kesen bir albüm Libertad.

————————————————————————————————————————————————————–

Little Giant – Roo Panes 

roo-little_giantYetenekli genlere sahip İngiliz bir ailenin üyesi Andrew “Roo” Panes. Etrafındaki herkes sanatın bir dalından tutmuş. Fotoğrafçılık, resim, müzik, heykel… Kendisini dizginlememiş Roo. Ailesi ve özellikle piyanist olan büyükannesi hep destek olmuşlar onun müzikle ilgilenmesine. Gitarist, şarkıcı ve söz yazarı olmadan önce, elektrogitar ve trompet eğitimi almış ancak elektrogitarı bırakıp 12 telli akustik gitarla devam etmeye başlamış müzik hayatına. Little Giant albümünün her parçasında dolu dolu kullanmış akustik gitarını. Parçaların sözlerini bir kenara bırakırsak, melodiler sizi uzunca bir yola çıkmaya teşvik ediyor. Ezgi yapısı ve tonlar kendinizi uzun, ıssız ve sonu olmayan bir karayolunda seyahat eder gibi hissettiriyor. Sakin, akışkan, sohbet edercesine… Roo’nun ses ve yorumuna eşlik eden enstrümanlar atmosferi daha da büyülü hale getiriyor. Kullanılan yaylılar gerçekten çok etkili parçalarda. Özellikle Home From Home parçası tekrar tekrar dinleyeceğiniz ve her defasında yeni şeyler hissettiğinizi fark edeceğiniz çok ama çok hoş bir parça. Uzun yol arkadaşı istiyorsanız ya da yatağınıza uzanıp uzunca hayallere eşlik edecek bir şey arıyorsanız Little Giant tam size göre bir albüm.

———————————————————————————————————————————————————-

 Nő – Palya Bea 

Palya-bea-nö1976 doğumlu şarkıcı Bea, müzik hayatına henüz çocukken büyükannesinin kontrbası eşliğinde Macar Halk şarkıları söyleyerek başladı. 16 yaşına geldiğinde katıldığı yerel bir müzik yarışmasını kazandı ve müzik kariyerine hızlı bir başlangıç yaptı. Macaristan ve Transilvanya Antik Şarkıları üzerine üniversite eğitimi alan Bea, yönetmen koltuğunda Fransız Tony Gatlif’in oturduğu 2006 yapımı Transylvania filmindeki harikulade performansı tüm dikkatleri üzerine çekmişti.

Caz, Gypsy, Hint ve Fars müzikleri de icra eden Bea, 11 albümden oluşan bir diskografiye sahip. 2014 yılında çıkan albümünün bütün parçaları Macarca ve ağırlıklı olarak gypsy ve halk ezgilerinden oluşuyor. Albümün her parçası Bea’nın sesi ve yorumuyla birbirinden özel olmuş. Albüm kontrabas, ud, buzuki, kalimba, flüt, saksafon, kaval, gitar ve perküsyon grubu ile zengin bir çalgı yelpazesine sahip. Özellikle albümün ikinci parçası Szabadon’da kullanılan ud ve kaval ile Bea’nın sesi ruhunuzun bedeninizden ayrılmasını sağlıyor. Albümün Türkiye’de satışı yok ancak Spotify ve iTunes’dan albümü satın alabilir ve dinleyebilirsiniz. Etnik müzik sevenlerin, bu farklı yoruma mutlaka kulak vermesi gereken albümler arasında .

———————————————————————————————————————————————————–

 Paris – Zaz 

Zaz-parisŞarkıcı ve söz yazarı olan Isabelle Geffroy yani bilinen adıyla Zaz, 2010 yılında yayımladığı Zaz albümünde yer alan “Je Veux” adlı parça ile çıkış yakalamış ve ciddi bir dinleyici kitlesine ulaşmıştı. Şarkı söylemeye ilk olarak 21 yaşında bir blues grubu ile başlamış, aynı zamanda önemli festivallerde performans sergilemişti. Self-titled albümü ile 2011 yılında EBBA Ödülü’nü kazanan ve dünya turu kapsamında Türkiye’de de konser veren Zaz 6 adet stüdyo albüme sahip. Caz, rock, blues, latin, soul, chanson ve akustik performanslar ile ön plana çıkan şarkıcının Paris isimli albümü ise 2014 yılında raflardaki yerini almıştı. Büyülü kişiliği, enerjik sesi ile bütünleşen albümünün bizi karşılayan parçası olan Paris Sera Toujours Paris ile Zaz’ın tüm enerjisini hissedebiliyor ve kendinizi dans ederken bulabiliyorsunuz. Albüm genel olarak sizi yormayan ve kendinizi mutlu hissetmenizi sağlayan bir etkiye sahip. Caz’ın Zaz hali ile sizleri güzel bir 45 dakika bekliyor._

Comments are closed.