“Zamanla kendimize gerçekten güvenmeyi öğrendik”

Röportaj|

Other Lives kariyerinin on altıncı yılında ilerliyor. Amerikanvari bir indie rock çizgisine sahipler. Birleşik Devletler’in üst güney sınırını oluşturan Oklahoma çıkışlı bir ekip için bu sound yönü şaşırtıcı sayılmaz, değil mi?

Grup üç yıl aradan sonra yeni bir uzunçalar yayımladı. İki gün önce çıkan albüm For Their Love adını taşıyor. Onları yakından takip eden biri olarak şunu açıkça söyleyebilirim: Bu kayıt onlara ait külliyatın en önemli parçasıdır. Ekiple röportaj yapmak için bundan daha iyi bir çıkış noktası olamayacağını düşünerek kendilerine ulaştım. Vokalist Jesse Tabish ile telefon görüşmesi gerçekleştirdim. O Portland’da, ben ise İstanbul’da karantina hayatı yaşıyorduk. Bunu dillendirince karşılıklı gülümsedik. Salgın süreci komik olduğu için değil, hala inanılmaz geldiği için. “Şu olay bir geçsin ilk işim en sevdiğim lokantaya gidip en sevdiğim yemeği söylemek olacak” dedi Jesse. “Al benden de o kadar” diye yanıtladım. O an dünyanın ne kadar küçük olduğunu fark ettim.

Merhaba Jesse. Öncelikle nasılsın?

Olabildiğince iyiyim. Sen nasılsın?

Mükemmel değilim, felaket de değilim. Ortada bir yerdeyim. (Gülüşmeler)

Evet. Seni çok iyi anlıyorum. Birçok tuhaf şey yaşanıyor etrafımızda. Önemli olan bu süreçte iyi kalabilmek. 

Kesinlikle öyle. Bu arada şu an neredesin?

Portland’ın otuz dakika kadar dışındaki bir kasabadayım. Bilmiyorum son albümün kapağını gördün mü? İşte o evdeyim şu an.

Anladım. Peki izolasyon yaşamı nasıl gidiyor senin için?

Her şey yolunda diyebilirim. Eşimle birlikte aslında yoğun bir dönem yaşıyoruz. Bu da bizi oyalıyor. Kayıt süreçleriyle de uğraştık. Bilirsin kendine meşgale bulmak ve pozitif düşünmeye çalışmak bu süreçte çok önemlidir. Biz de onu yapmaya çalışıyoruz.

Other Lives kariyeri boyunca indie rock çizgisinde özgün adımlar attı. Radiohead ve Bon Iver gibi majör isimlerle birlikte turnelere çıktı.

COVID-19 salgını nedeniyle konser mekanları en azından bir süre daha kapalı olacak. Grup olarak bu süre zarfında sosyal medya adreslerinizden konserler verecek misiniz?

Evet. Yaptık böyle şeyler. Ancak biz de esas olarak tüm dünya gibi normal hayata dönmeyi ve tüm müzisyenler gibi konserlerimize devam etmeyi dört gözle bekliyoruz. İçinden geçtiğimiz bu periyot gerçekten çok tuhaf. Daha önce hiç yaşamadığımız kadar hem de.

 


Biliyorsun yeni albümümüz dün yayımlandı. Bu elbette bizi çok mutlu etti ama öte yandan insanlarla buluşamıyor olmak, konserlere çıkamıyor olmak da bir o kadar üzücü oldu. Enerjimizi yüksek tutmaya çalışıyoruz ve konserlerin hayalini kuruyoruz.

 

Şimdi yeni albümünüzden bahsetmek istiyorum. For Their Love. Dün yayımlandı senin de belirttiğin gibi. Neler hissediyorsun?

Uzun zamandır üzerinde çalışıyorduk. Tamamlamak ve yayımlandığını görmek gerçekten harika hissettiriyor. Albüm çıkana kadar biraz gergin olduğumu itiraf etmeliyim. Ama dün çok mutluydum. For Their Love çıkmıştı çünkü. Sürecin tamamlanması çok rahatlattı beni.

2004 yılında kariyerine başlayan ekibin Play It Again Sam aracılığıyla çıkan yeni stüdyo albümü For Their Love toplamda 10 şarkıdan oluşuyor.

Albümün temelinde yatan bir ilham kaynağı var mı? Çıkış noktası neydi?

İlk önce çok fazla klasik anlamda düzenlemelerle başladım. Örnek vermem gerekirse Sound of Violence şarkısındaki gibi sound yapısıyla yola koyuldum. Sonra fark ettim ki elimde neredeyse başka hiç şarkı yoktu. Eşimle birlikte Sicilya’ya gittik. Yaklaşık olarak üç ayımızı şarkıları düşünmek, onları tasarlamak için harcadık. Toparlayacak olursam klasik düzenlemeler ve geleneksel şarkı yapısıyla ilerledim. Benim için bu süreçte en çok ilham kaynağı olan isim Ennio Morricone oldu. Bu süreçte zihnimin bir köşesinde hep o vardı.

[spotifyplaybutton play=”https://open.spotify.com/album/1pesl95uJqfN7kIOFozSHt?si=lHHgOumATUWMxqplO0YoDA”/]

Other Lives olarak kariyerinizde on altıncı yılı geride bıraktınız. Geriye dönüp baktığında müzikal gelişiminiz hakkında neler söylemek istersin?

Başlangıçta her şey daha fazla enstrüman ağırlıklıydı. Aslında her albüm birbirine göre farklılıklar barındırıyor. Bence en büyük yenilik şu oldu: Zaman için kendimize gerçekten güvenmeyi öğrendik. Müzisyen olarak. Her albüm bir ilerleyişti. Her ilerleyiş de kendini bulmakla ilgiliydi. 

Other Lives ilk İstanbul konseri için 23 Ekim ’20 tarihinde Salon IKSV’de sahne alacak.

Karantina dönemi sonrasındaki ilk planın nedir?

En sevdiğim restorana gitmek. (Gülüşmeler) Ardından olabildiğince hızlı bir şekilde hazırlanıp kapsamlı bir turne için harekete geçmek istiyorum. 

Sorularım bu kadardı Jesse. Bize katıldığın için teşekkür ederim.

Ben çok teşekkür ederim. Bu bizim Türkiye’deki basına verdiğimiz ilk röportajımız oldu. Sonbaharda orada sahne almayı dört gözle bekliyoruz.

Ben de konserde olacağım. Orada görüşmek üzere.

Comments are closed.