Aktör Joe Turkel hayatını kaybetti

Zaman Makinası|

The Shining ve Blade Runner’daki rolleriyle tanınan New Yorklu karakter oyuncusu Joe Turkel doksan dört yaşında hayatını kaybetti.

Oyuncunun basın temsilcisi Turkel’ın 27 Haziran Pazartesi günü Santa Monica, California’da bulunan St. John Hastanesi’nde vefat ettiğini Variety’ye doğruladı.

Turkel henüz on yedi yaşındayken Birleşik Devletler ordusuna katıldı ve İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’na karşı savaştı. Barış döneminin başlamasıyla birlikte Kaliforniya’ya dönen Turkel beyaz perdede kariyer kovalamayı amaçladı ve ilk olarak 1948 yapımı City Across the River filminde yer aldı.

Turkel, en çok 1980’lerde ürpertici barmen Lloyd’u oynadığı The Shining dahil olmak üzere birçok Stanley Kubrick filmindeki destekleyici rolleriyle tanındı. Turkel, Kubrick’in ilk uzun metrajlı filmi The Killing ve 1957 yapımı Paths Of Glory’de Er Pierre Arnaud olarak rol aldı.

1927 yılında Brooklyn’de dünyaya gözlerini açan Joe Turkel yönetmen Ridley Scott’ın imzasını taşıyan 1982 tarihli Blade Runner filminde de önemli bir role sahipti.

Turkel bundan kısa süre önce hayatından ve kariyerinden notların yer aldığı bir kitap üzerine çalıştığını ve kitabı tamamlamak üzere olduğunu belirtmişti. The Post’un geçtiği habere göre The Misery of Success isimli bu kitabın çok yakında yayımlanacak.

Comments are closed.